Menu

اخبار سلامت

اخبار اداره سلامت و تندرستی

اجرای طرح درختکاری محیط دانشگاه بجنورد در راستای کمپین HSE

کمپین HSE

مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن دانشجویی سفیران سلامت در مورخه 96/12/20 طرح درختکاری محیط دانشگاه را برگزار نمود. در این طرح دانشجویان به کمک کارکنان فضای سبز دانشگاه بلوار ورودی دانشگاه را درختکاری نمودند..

برگزاری کارگاه آموزشی "مدیریت حوادث " در دانشگاه بجنورد

این کارگاه توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد در تاریخ 96/12/22 به مدت 4 ساعت با حضور 17 تن از اعضای کادر حراست دانشگاه برگزار شد . در این کارگاه ذیل موارد زیر آموزش داده و صحبت شد:

اجرای چهارمین جلسه شورای سیاست گذاری سلامت دانشگاه بجنورد

 چهارمین جلسه شوراي "سياست گذاري سلامت" دانشگاهيان در سالن جلسات دانشکده علوم انسانی دانشگاه بجنورد برگزار گرديد. این جلسه در تاريخ 96/12/27 و با حضور مسئول دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري، معاونین آموزشي و تحصيلات تكميلي، اداري و مالي، دانشجويي، مسئول مرکز مشاوره و بهداشت دانشجويي دانشگاه برگزار شد.

برگزاری کمپین بهداشت ،ایمنی و محیط زیست در دانشگاه سمنان

اجرای کمپین HSE

برنامه ها و اقدامات انجام شده توسط مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه سمنان در خصوص اجرای کمپین HSE در اسفند ماه سال 96 به شرح زیر می باشد:

برگزاری کارگاه خودمراقبتی در برابر حوادث و مدیریت بحران در دانشگاه الزهرا

اجرای کمپین HSE

 

در راستای برگزاری کمپین بهداشت، ایمنی و محیط زیست و به منظور آمادگی بیشتر دانشجویان ساکن در سرای دانشجویی در هنگام وقوع حوادث و بلایا مانند آتش سوز��، زلزله و ... کارگاه آموزشی " خودمراقبتی در برابر حوادث و مدیریت بحران" توسط مرکز مشاوره، بهداشت و سلامت معاونت دانشجویی با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهراء(س) در تاریخ 10 اسفند ماه 1396 در سالن نمازخانه گلستان 4 برگزار شد.

برگزاري نمايشگاه تغذيه سالم و بهداشت دانشگاه كشاورزي و منابع طبيعي رامين اهواز

به مناسبت روز جهانی رژیم درمانگر و روز ملی بهداشت محیط٬ با همکاری واحد تغذیه و دفتر بهداشت دانشگاه٬ نمایشگاهی با عنوان تغذیه سالم و بهداشت در محل فرهنگسرای فردوسی به مدت سه روز٬ ۱۴ اسفند ماه لغایت ۱۶ اسفند ماه ۹۶ با حضور تعدادی غرفه ارائه دهنده محصولات غذایی ارگانیک٬ لبنی٬ بهداشتی و ... برگزار نمود.

برگزاری مراسم گرامیداشت روز درختکاری در دانشگاه علامه طباطبایی

بمناسبت 15 اسفند روز درختکاری مراسمی با حضور ریاست محترم دانشگاه ، معاون محترم دانشجویی ، مدیران ، اساتید ، کارکنان و دانشجویان برگزار شد. در این مراسم حدود 200 اصله نهال میوه های گیلاس ، سیب، گوجه سبز ،آلبالو و... در محوطه دانشگاه علامه طباطبایی غرس شد.

اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در دانشگاه شهیدبهشتی

طرح غربالگری سرطان سینه در روز های سه شنبه 96/10/12 لغایت  شنبه 96/10/30  با همکاری کارشناس مامایی از شبکه بهداشت شمیرانات در اداره بهداشت و درمان دانشگاه شهید بهشتی انجام شد؛ در مجموع 124 نفر در این طرح شرکت نمودند که در خصوص 7 مورد مشکوک درخواست انجام آزمایشات تکمیلی شد.

برگزاری کمپین بهداشت، ایمنی و محیط زیست در دانشگاه شهیدبهشتی

اجرای کمپین HSE

مرکز بهداشت دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 96/12/07 به مدت یک هفته اقدام به برگزاری ایستگاه بهداشت، ایمنی و محیط زیست با هدف ارتقاء سطح سلامت جسم دانشجویان و همچنین حساس سازی این زمینه در سطح دانشگاه نمود. در این ایستگاه خدمات سلامت جسم به دانشجویان ارائه گردید، این خدمات شامل:

برگزاری کارگاه آموزشی آمادگی پیش از وقوع زلزله توسط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه شیراز

 به منظور افزایش هرچه بیشتر آمادگی در برابر سوانح طبیعی و حوادث به ویژه زلزله ، واحد بهداشت و سلامت معاونت دانشجویی دانشگاه شیراز با همکاری مرکز بهداشت استان در تاریخ 96/12/06و 96/12/07  اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی آمادگی پیش از وقوع زلزله ویژه سرپرستان خوابگاه ها و پرسنل بخش حفاظت فیزیکی نمود

اجرای طرح جمع آوری زباله در دانشگاه بجنورد

اجرای کمپین HSE

 باتوجه به برگزاری کمپین HSE در هفته اول اسفند ماه مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد در مورخه 96/12/12 طرح جمع آوری زباله محیط دانشگاه را برگزار نمود. در این طرح که با همکاری اعضای انجمن دانشجویی سفیران سلامت برگزار گردید؛ تمامی زباله سطح دانشگاه جمع آوری گردید.

برگزاری آزمون علمی انجمن دانشجویی سفیران سلامت در دانشگاه بجنورد

مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد در مورخه 96/12/07 آزمون علمی انجمن سفیران سلامت دانشجویی را برگزار نمود. در این آزمون که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید80 نفر از دانشجویان شرکت نمودند؛ سوالات آزمون مذکور از کتاب راهنمای خود مراقبتی جوانان طراحی گردید که به نفراتی که شصت درصد نمره را کسب نمایند گواهی نامه اعطاء می گردد.

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی دردانشگاه علامه طباطبایی بمناسبت هفته سلامت مردان

به مناسبت نامگذاری هفته اول اسفند ماه بعنوان هفته ملی سلامت مردان کارگاه  آموزشی پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی با شعار ورزش کلید طلایی سلامت مردان توسط مرکز بهداشت و درمان در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

برگزاری کارگاه آموزشی خودمراقبتی جوانان در دانشگاه کشاورزی ومنابع طبیعی رامین خوزستان

کارگاه آموزشی خودمراقبتی جوانان با هدف آموزش سفیران سلامت دانشجو با حضور تعدادی از  دانشجویان دانشگاه  کشاورزی ومنابع طبیعی رامین خوزستان با همت مرکز بهداشت دانشگاه و همکاری مرکز بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد.

برگزاری کارگاه آموزشی “ایمنی و آتش نشانی” ویژه کارکنان در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

مرکز بهداشت  دانشگاه  کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان به منظور ارتقاء آگاهی و سطح ایمنی جامعه دانشگاهی  کارگاه آموزشی با عنوان ایمنی و آتش نشانی ویژه سرپرستان و خدمات خوابگاه ها٬ کارکنان حراست و کارکنان آشپزخانه در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۹۶ برگزار کرد .در این دوره به صورت تئوری در خصوص ایمنی، حریق و اطفاء حریق، کار با انواع خاموش کننده ها (پودر و گاز، COو)BCF) و عملکرد ویژه هرکدام در موقعیت های مختلف، نحوه و زمان مناسب شارژ هرکدام، لزوم نصب و بکارگیری آن ها در منزل، خودرو، محل کار و ...توضیحات جامع و کامل ارائه داده شد.

اجرای پایش سلامت و خطر سنجی بیماری سرطان توسط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه سمنان

به مناسبت هفته ملی پویش سرطان مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه سمنان با همکاری مرکز بهداشت شهرستان به منظور خطر سنجی بیماریها(برای گروه سنی 60-30 سال) ، طرح پایش سلامت را از تاریخ 96/11/07 الی 96/11/11  به مدت یک هفته در دانشکده ها ، معاونتها و ستاد مرکزی اجرا نمود.

 این طرح شامل اندازه گیری قند ،فشار خون، قد و وزن و تعیین BMI و میزان آب ، چربی، ماهیچه بدن ، اندازه گیری چند نوع ویتامین ( B1، B2، B6، C، E )، تست فیت برای افراد 45 سال به بالا ،آموزش در خصوص معاینات پستان و توزیع کتاب خطر سنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان بود. از جمله سایر خدمات انجام گرفته در این پایش شامل موارد زیر می باشد :

برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه با شپش در خوابگاه دانشجویی دختران دانشگاه جهرم

کارگاه آموزشی مبارزه با شپش در خوابگاه دختران توسط مرکز بهداشت، درمان دانشگاه جهرم برگزار شد .در این کارگاه دانشجویان با راه های پیشگیری و مبارزه با شپش آشنا شدند و در اخر بروشور های آماده شده توسط مرکز بهداشت بین دانشجویان توزیع گردید.

برگزاری گارگاه بهداشت مواد غذایی در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

مرکز بهداشت و درمان  دانشگاه  کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان به منظور ارتقاء آگاهی و سطح سلامت جامعه دانشگاهی  کارگاه آموزشی بهداشت مواد غذایی( فساد و تقلبات) را با همکاری واحد تغذیه در روز چهارشنبه مورخه ۱۸  بهمن ماه ۱۳۹۶ در محل تالار حافظ  دانشگاه با حضور پرسنل برگزار کرد.

ارزیابی ارگونومی پرسنل اداری دانشگاه علامه طباطبایی

واحد ایمنی و بهداشت محیط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه علامه طباطبایی اقدام به ارزیابی ارگونومیک خطر ابتلا به اختلالات اسکلتی و عضلانی برای پرسنل اداری دانشگاه به روش ارزیابی سریع تنش اداری (ROSA) نمود. در این پروژه علاوه بر ارزیابی ارگونومی، آموزش های لازم جهت اصلاح تنظیم ارتفاع صندلی، مانیتور، نحوه صحیح نشستن و کار با ماوس و کیبورد و چیدمان صحیح وسایل کار بر حسب دسترسی صورت گرفت. همچنین پیگیری های لازم جهت اصلاح نواقص تجهیزات اداری نیز در دست اقدام می باشد.

برگزاری جلسه HSE ویژه روسای دانشکده ها در دانشگاه جهرم

به همت معاون دانشجویی فرهنگی و مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشجویی، جلسه ای در خصوص لزوم اجرای نظارت های بهداشتی و ایمنی در دانشگاه ، بالاخص آزمایشگاه ها با حضور معاونین و روسای دانشکده ها مورخ 96/11/17 درسالن جلسات دانشکده علوم پایه برگزارشد. هدف از این جلسه بررسی مشکلات و موارد ایمنی مربوط به آزمایشگاه ها بود.

گردهمایی روسای مراکز بهداشت دانشگاههای منطقه سه کشور در دانشگاه تبریز

گردهمایی روسای مراکز بهداشت دانشگاههای منطقه سه کشور  با محوریت HSE  در دانشگاههای منطقه 3 وزارت علوم  هفته ی اول بهمن ماه 96 در دانشگاه تبریز برگزار گردید که اهم موارد اجرا شده  با تصاویر مربوطه به شرح ذیل می باشد:

برگزاری بزرگداشت روز پرستار در مرکز بهداشت و درمان دانشگاه حکیم سبزواری

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه حکیم سبزواری به مناسبت روز پرستار ، با حضور کارکنان مرکز بهداشت و درمان و مرکز مشاوره دانشگاه ، ضمن گرامیداشت این روز ، از مجموعه کادر درمانی و بویژه پرستاران شاغل در آن مرکز تقدیر به عمل آورد.

مراسم روز هوای پاک با شعار " قانون هوای پاک قانون نفس " در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

بمناسبت 29 دی ماه  روز هوای پاک  واحد ایمنی و بهداشت محیط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه علامه طباطبایی با همکاری شهرداری ناحیه 1 منطقه 22 در راستای ارتقاء فرهنگ پیشگیری از آلودگی هوا و حفظ هوای پاک در تاریخ 30 دی ماه 96 اقدام به برگزاری برنامه ای  با محوریت ترویج استفاده از وسایل نقلیه عمومی و برقی ، توسعه فضای سبز ، حفظ محیط زیست ،صرفه جویی انرژی و پیشگیری از آلودگی هوا نمود.

برگزاری کارگاه آموزشی بهداشت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان

    مرکز بهداشت و درمان دانشگاه صنعتی اصفهان دبیر مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌های منطقه 6 کشور با هماهنگی دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با توجه به اهمیت رعایت موارد ایمنی و بهداشتی در دانشگاه‌ها، کارگاه دو روزه‌ای را جهت مرور مباحث HSE با عنوان "ایمنی، بهداشت و محیط زیست دانشگاه‌ها" در راستای حساسیت‌زایی این موضوع طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مورخ 12 و 13 دی ماه 96 در محل دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور کارشناسان مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌های مناطق 6، 7، 8، 10 و دبیران مراکز بهداشت و درمان مناطق ده‌گانه دانشگاه‌های کشور  برگزار نمود.

برگزاری ایستگاه سلامت ویژه اعضای هیات علمی و کارکنان در دانشگاه کوثر

  این برنامه در مورخه 96/10/05 ساعت  با هدف اصلاح الگوی تغذیه، آگاهی رسانی درباره بیماری ها، ترویج رعایت بهداشت فردی و ارائه مشاوره در زمینه بهداشتی و غربالگری در زمینه فشار و قند خون در سالن اجتماعات دانشگاه کوثر ویژه اعضای هیات علمی و کارکنان برگزار شد.

اجرای کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

برگزاری کمپین بهداشت فردی

مرکز بهداشت دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با همکاری مرکز بهداشت و درمان شهرستان و رابطین بهداشت دانشگاه از تاریخ ۲۰ الی ۲۳ آذرماه ۹۶ مجموعه برنامه هایی را به منظور ارتقا سطح سلامت جسم دانشجویان در سطح دانشگاه برگزار نمود. از جمله خدمات انجام گرفته در این کمپین موارد زیر می با شد:

برگزاري نشست فصل زمستان ستاد مديريت بحران ناحيه 1 منطقه 6 شهرداري تهران در دانشگاه صنعتي اميركبير

مدیریت بحران

اين نشست در روز سه­ شنبه مورخ 96/10/19 به ميزباني مركز بهداشت و درمان دانشگاه صنعتي اميركبير با حضور مسئولين تمامي ادارات ستاد مديريت بحران ناحيه یک شامل مديريت خدمات شهري، مالي و اداري، نوسازي، دبير بحران و مسئول IT، رئيس پليس راهور منطقه شش، رئيس كلانتري 107 ، معاون شهردار ناحيه یک منطقه، مدير برق، آبفا، آتش نشاني، اورژانس، شوراياري محله ايرانشهر و وليعصر، مسئ��ل كانون هاي دوام، تدوينگر سند مخاطرات منطقه و مسئولين محترم مجموعه معاونت­هاي دانشگاه صنعتي اميركبير با موضوعات زیر براي شهروندان برگزار گرديد.

1- تدوين سند كاهش خطرپذيري محلات منطقه

2- بررسي دانشگاه صنعتي اميركبير به عنوان مكان امن و اسكان موقت در مقابل زلزله هاي احتمالي شهر تهران

3- چاپ و توزيع نقشه و اطلاع رساني محيطي در سطح محلات جهت معرفي مراكز به شهروندان

4- آموزش استفاده از نقشه

برپایی ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم در دانشگاه شهید بهشتی

برگزاری کمپین بهداشت فردی

مرکز بهداشت دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 96/09/18 به مدت یک هفته اقدام به برگزاری ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم با هدف ارتقاء سطح سلامت جسم دانشجویان و همچنین حساس سازی این زمینه در سطح دانشگاه نمود. در این ایستگاه خدمات سلامت جسم به دانشجویان ارائه گردید، این خدمات شامل:

RSS