Menu

اداره سلامت و تندرستی

معرفی اداره سلامت و تندرستی

اداره سلامت و تندرستی  يكي از ادارات زير مجموعه دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان مي باشد كه وظايف زير را بر عهده دارد :

-          ارایه سیاست­­ ها و برنامه­ های پیشنهادی در راستای ارتقای خدمات بهداشت فردی و محیطی به دانشجویان و دانشگاهیان کشور

-          پشتیبانی و پیگیری راه ­اندازی، توسعه­ و فعال­ سازی مراکز بهداشت ودرمان

-          بررسی اثربخشی و هزینه- فایده ­ی مداخلات بهداشتی

-          ارزیابی و نظارت بر امور محوله به مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          بررسی، تجزیه و تحلیل و جمع بندی گزارش های مراکز بهداشت و درمان دانشگاه ها و ارائه گزارش به دفتر

-          ارائه نظرات کارشناسی درباره مسایل و مشکلات بهداشتی دانشجویان و دانشگاهیان

-          تهیه و تنظیم برنامه های بازآموزی و سمینارهای آموزشی مسئولین و کارشناسان مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          تدوین آیین نامه و دستورالعمل های اجرایی مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها و نظارت بر حسن اجرای آنها

-          استاندارد سازی و وحدت رویه در اقدامات و فعالیت های مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          برنامه ­ریزی، تولید، پشتیبانی، و نظارت بر انتشار کتب، نشریات، بروشورها، لوح­ های فشرده و  ابزار رسانه ­ای دیگر ویژه کارشناسان شاغل در مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها

-          بسترسازی و پشتیبانی از به کار گیری شیوه های نوین ارتباطی در مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها

اخبار بهداشت و درمان

اجرای کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

برگزاری کمپین بهداشت فردی

مرکز بهداشت دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با همکاری مرکز بهداشت و درمان شهرستان و رابطین بهداشت دانشگاه از تاریخ ۲۰ الی ۲۳ آذرماه ۹۶ مجموعه برنامه هایی را به منظور ارتقا سطح سلامت جسم دانشجویان در سطح دانشگاه برگزار نمود. از جمله خدمات انجام گرفته در این کمپین موارد زیر می با شد:

برگزاري نشست فصل زمستان ستاد مديريت بحران ناحيه 1 منطقه 6 شهرداري تهران در دانشگاه صنعتي اميركبير

مدیریت بحران

اين نشست در روز سه­ شنبه مورخ 96/10/19 به ميزباني مركز بهداشت و درمان دانشگاه صنعتي اميركبير با حضور مسئولين تمامي ادارات ستاد مديريت بحران ناحيه یک شامل مديريت خدمات شهري، مالي و اداري، نوسازي، دبير بحران و مسئول IT، رئيس پليس راهور منطقه شش، رئيس كلانتري 107 ، معاون شهردار ناحيه یک منطقه، مدير برق، آبفا، آتش نشاني، اورژانس، شوراياري محله ايرانشهر و وليعصر، مسئول كانون هاي دوام، تدوينگر سند مخاطرات منطقه و مسئولين محترم مجموعه معاونت­هاي دانشگاه صنعتي اميركبير با موضوعات زیر براي شهروندان برگزار گرديد.

1- تدوين سند كاهش خطرپذيري محلات منطقه

2- بررسي دانشگاه صنعتي اميركبير به عنوان مكان امن و اسكان موقت در مقابل زلزله هاي احتمالي شهر تهران

3- چاپ و توزيع نقشه و اطلاع رساني محيطي در سطح محلات جهت معرفي مراكز به شهروندان

4- آموزش استفاده از نقشه

برپایی ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم در دانشگاه شهید بهشتی

برگزاری کمپین بهداشت فردی

مرکز بهداشت دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 96/09/18 به مدت یک هفته اقدام به برگزاری ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم با هدف ارتقاء سطح سلامت جسم دانشجویان و همچنین حساس سازی این زمینه در سطح دانشگاه نمود. در این ایستگاه خدمات سلامت جسم به دانشجویان ارائه گردید، این خدمات شامل:

برپایی ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم در دانشگاه سمنان

برگزاری کمپین بهداشت فردی

برنامه ها و اقدامات انجام شده توسط مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه سمنان به مناسبت هفته دیابت و هفته مبارزه با اچ ای وی از 19 آبان الی 14 آذر سال 1396 به صورت کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم برگزار گردید.

گارکاه ایمنی در برابر زلزله در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه علامه طباطبایی با همکاری سازمان هلال احمر، به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله اقدام به برگزاری کارگاه ایمنی در برابر زلزله نمود.

این کارگاه در تاریخ 96/10/05 جهت افزایش آگاهی و ارتقاء فرهنگ ایمنی کارکنان دانشگاه برگزارگردید. مباحث مهم تدریس شده در این کارگاه : ایمن سازی سازه و وسایل داخل منزل، رفتار حین وقوع زلزله و پناه گیری ایمن و تخلیه اضطراری پس از پایان لرزه­ها می باشد.

برگزاری کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم در دانشگاه گیلان

برگزاری کمپین بهداشت فردی

هفته آخر آذر ماه کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم در مرکز بهداشت و درمان دانشگاه گیلان برگزار گردید. در مجموع تعداد 11 نفر پرسنل و 90 نفر دانشجو در این طرح شرکت کردند. خدمات انجام گرفته دراین کمپین برای عموم دانشگاهیان شامل موارد زیر می باشد:

برگزاری اولین کارگاه بازآموزی HSE کارشناسان بهداشت منطقه یک مراکز بهداشت و درمان دانشگاه ها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر


به دلیل اهمیت حوزه HSE در دانشگاه­های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و لزوم انجام بازرسی های ایمنی از آزمایشگاه ها و کارگاه ها و آموزش کارکنان و کارشناسان دانشگاه ها در این حوزه، این دوره توسط دبیرخانه منطقه یک به صورت دوره آموزشی 140 ساعته برنامه ریزی و اولین دوره عمومی تحت عنوان اصول و مبانی HSE  از 25 الی 29 آذر ماه با همکاری مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید.  

برگزاری نمايشگاه خودمراقبتي و سبك زندگي سالم در دانشگاه صنعتي اميركبير

برگزاری کمپین بهداشت فردی

با توجه به اجرای طرح کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم در هفته اول آذر ماه هر سال در دانشگاه های وزارت علوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز به منظور تامین و ارتقای سلامت اقشار مختلف دانشگاه نمایشگاه خودمراقبتي و سبك زندگي سالم را در تاریخ 4 تا 8 آذر ماه  برپا  نمود.

برگزاری کارگاه پیشگیری از ایدز توسط مربی همسان در دانشگاه بجنورد

ویژه هفته ایدز

کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز برای دانشجویان دختر و پسر توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن دانشجویی سفیران سلامت به منظور ارتقاء سطح آگاهی دانشجویان در زمینه  پیشگیری از بیماری ایدز برگزار شد.

این دوره در دو تاریخ 96/09/11 و 96/09/25 تشکیل گردید. این دوره بر اساس  shep model توسط مربی همسان (خانم صفر زاده ) برگزار گردید.

اجرای کمپین بهداشت فردی و سبک زندگی سالم در دانشگاه بیرجند

برگزاری کمپین بهداشت فردی

مرکز بهداشت و درمان فرهیختگان دانشگاه بیرجند با همکاری نزدیک کانون همیاران سلامت دانشگاه و همچنین مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در تاریخ های10آذر روز جهانی ایدز  لغایت 16 آذر روز دانشجو برنامه ­هایی را برای عموم دانشجویان و کارکنان ارائه دادند که مهمترین آن­ها به شرح ذیل می­باشد:

5 گام مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر آلودگی هوا

آلودگی هوا

این نکته که آلودگی هوا اثرات فاجعه بار بر سلامت قلب و سیستم تنفسی دارد، ثابت شده است.با این حال سیستم ایمنی بدن شما تنها چیزی است که از شما در برابر هرگونه آلودگی محیطی محافظت می کند.برخی از شرایط بهداشتی کوتاه مدت ناشی از آلودگی هوا شامل خستگی، برونشیت، ذات الریه، تحریک بینی، چشم، پوست یا گلو، سردرد یا سرگیجه است.سرطان ریه، بیماری های قلبی عروقی، مشکلات عصبی، کلیوی، آسیب کبدی و مغزی، بیماری های تنفسی و ... از عوارض بلند مدت قرارگیری در معرض هوای آلوده هستند.

رویداد صبحانه سالم (کارینو صبحانه) در مرکز بهداشت و درمان دانشگاه صنعتی اصفهان

تلاش و کوشش بیش از یکماه تیم های دانشجویی شرکت کننده رویداد صبحانه(کارینو)که از ابتدای مهر ماه با برگزاری کارگاه های آموزشی - تخصصی متعدد در زمینه های مفاهیم سلامت، اهمیت تغذیه و صبحانه سالم، بهداشت مواد غذایی، ایمنی غذا، کسب و کار، ایده پردازی و افزایش مهارت های کار آفرینی آغاز شده بود، در ابتدای آبان ماه پس از یک داوری اولیه با گروه های برگزیده در این داوری، وارد مرحله اجرا شد و در نهایت با معرفی سه تیم با امتیاز برتر و اهداء جوایز طی یک مراسم اختتامیه به پایان رسید.

برگزاری کارگاه آموزشی اچ آی وی در دانشگاه زنجان

ویژه هفته ایدز

 مرکز بهداشت و درمان دانشگاه زنجان با همکاری مرکز بهداشت شهرستان زنجان، کارگاه آموزشی در خصوصHIV  و تست سریع در مورخه22 آذر در مجتمع خوابگاهی خواهران برگزار نمود.

استقرار پایگاه سیار آموزش، مشاوره و آزمایش اچ آی وی در دانشگاه صنعتی اصفهان

ویژه هفته ایدز

به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز، مرکز بهداشت دانشگاه صنعتی اصفهان اقدام به استقرار واحد سیار تست و مشاوره رایگان و محرمانه ایدز در این دانشگاه نمود.

برگزاری کمپین بهداشت فردی در دانشگاه تبریز

برگزاری کمپین بهداشت فردی

کمپین بهداشت فردی هفته ی اول آذر ماه 96 توسط مرکز بهداشت دانشگاه تبریز برگزار گردید. در این برنامه همیاران سلامت نیز مشارکت داشتند. اهم موارد اجرا شده شامل موارد زیر می باشد:

برگزاری همایش بزرگ ازدواج سالم با محوریت پیشگیری از بیماری ایدز در دانشگاه بجنورد

مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن دانشجویی سفیران سلامت در مورخه 96/09/13همایش بزرگ ازدواج سالم را با دو محوریت پیشگیری از بیماری ایدز و روانشناسی ازدواج پایدار برگزار نمود. این همایش با خیر مقدم گویی دکتر برآبادی، سرپرست مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه آغاز گردید؛ در ادامه کارشناس پیشگیری از بیماری ایدز از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، آقای فاضلی آمار ابتلا افراد به ایدز در سطح کشور، راههای انتقال  و پیشگیری از این بیماری را بیان نمودند.

استقرار اتوبوس سلامت به مناسبت هفته دیابت در دانشگاه سمنان

ویژه هفته دیابت

همزمان به مناسبت هفته دیابت 23 آبان ماه سال 1396 اتوبوس سلامت به همت مرکز بهداشت و سلامت  دانشگاه سمنان به مدت دو روز در محوطه پردیس شماره یک این دانشگاه مستقر شد .

برپایی ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم در دانشگاه بجنورد

برگزاری کمپین بهداشت فردی

مرکز بهداشت  دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن سفیران سلامت دانشجویی روز یک شنبه 96/09/12 اقدام به برگزاری ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم با هدف ارتقاء سطح سلامت جسم دانشجویان و همچنین حساس سازی در این زمینه در سطح دانشگاه نمود.

برگزاری دوره های آموزشی رابطین بهداشت در دانشگاه بجنورد

 جلسه دوم دوره های آموزشی برای رابطین بهداشت دانشجویی توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد به منظور ارتقاء سطح بهداشت و سلامت دانشجویان برگزار گردید.

برگزاری کارگاه تربیت مربی همسان پیشگیری از ایدز در دانشگاه بجنورد

کارگاه آموزشی تربیت مربی همسان پیشگیری از ایدز برای دانشجویان اعضاء کانون سلامت و انجمن سفیران سلامت  توسط مرکز بهداشت دانشگاه به منظور ارتقاء سطح آگاهی دانشجویان در زمینه  پیشگیری از بیماری ایدز و انتقال این مفاهیم به دانشجویان دیگر (همسانان) برگزار گردید.

RSS