Menu

اداره سلامت و تندرستی

معرفی اداره سلامت و تندرستی

اداره سلامت و تندرستی  يكي از ادارات زير مجموعه دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان مي باشد كه وظايف زير را بر عهده دارد :

-          ارایه سیاست­­ ها و برنامه­ های پیشنهادی در راستای ارتقای خدمات بهداشت فردی و محیطی به دانشجویان و دانشگاهیان کشور

-          پشتیبانی و پیگیری راه ­اندازی، توسعه­ و فعال­ سازی مراکز بهداشت ودرمان

-          بررسی اثربخشی و هزینه- فایده ­ی مداخلات بهداشتی

-          ارزیابی و نظارت بر امور محوله به مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          بررسی، تجزیه و تحلیل و جمع بندی گزارش های مراکز بهداشت و درمان دانشگاه ها و ارائه گزارش به دفتر

-          ارائه نظرات کارشناسی درباره مسایل و مشکلات بهداشتی دانشجویان و دانشگاهیان

-          تهیه و تنظیم برنامه های بازآموزی و سمینارهای آموزشی مسئولین و کارشناسان مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          تدوین آیین نامه و دستورالعمل های اجرایی مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها و نظارت بر حسن اجرای آنها

-          استاندارد سازی و وحدت رویه در اقدامات و فعالیت های مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          برنامه ­ریزی، تولید، پشتیبانی، و نظارت بر انتشار کتب، نشریات، بروشورها، لوح­ های فشرده و  ابزار رسانه ­ای دیگر ویژه کارشناسان شاغل در مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها

-          بسترسازی و پشتیبانی از به کار گیری شیوه های نوین ارتباطی در مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها

اخبار بهداشت و درمان

اجرای طرح درختکاری محیط دانشگاه بجنورد در راستای کمپین HSE

کمپین HSE

مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن دانشجویی سفیران سلامت در مورخه 96/12/20 طرح درختکاری محیط دانشگاه را برگزار نمود. در این طرح دانشجویان به کمک کارکنان فضای سبز دانشگاه بلوار ورودی دانشگاه را درختکاری نمودند..

برگزاری کارگاه آموزشی "مدیریت حوادث " در دانشگاه بجنورد

این کارگاه توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد در تاریخ 96/12/22 به مدت 4 ساعت با حضور 17 تن از اعضای کادر حراست دانشگاه برگزار شد . در این کارگاه ذیل موارد زیر آموزش داده و صحبت شد:

اجرای چهارمین جلسه شورای سیاست گذاری سلامت دانشگاه بجنورد

 چهارمین جلسه شوراي "سياست گذاري سلامت" دانشگاهيان در سالن جلسات دانشکده علوم انسانی دانشگاه بجنورد برگزار گرديد. این جلسه در تاريخ 96/12/27 و با حضور مسئول دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري، معاونین آموزشي و تحصيلات تكميلي، اداري و مالي، دانشجويي، مسئول مرکز مشاوره و بهداشت دانشجويي دانشگاه برگزار شد.

برگزاری کمپین بهداشت ،ایمنی و محیط زیست در دانشگاه سمنان

اجرای کمپین HSE

برنامه ها و اقدامات انجام شده توسط مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه سمنان در خصوص اجرای کمپین HSE در اسفند ماه سال 96 به شرح زیر می باشد:

برگزاری کارگاه خودمراقبتی در برابر حوادث و مدیریت بحران در دانشگاه الزهرا

اجرای کمپین HSE

 

در راستای برگزاری کمپین بهداشت، ایمنی و محیط زیست و به منظور آمادگی بیشتر دانشجویان ساکن در سرای دانشجویی در هنگام وقوع حوادث و بلایا مانند آتش سوزی، زلزله و ... کارگاه آموزشی " خودمراقبتی در برابر حوادث و مدیریت بحران" توسط مرکز مشاوره، بهداشت و سلامت معاونت دانشجویی با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهراء(س) در تاریخ 10 اسفند ماه 1396 در سالن نمازخانه گلستان 4 برگزار شد.

برگزاري نمايشگاه تغذيه سالم و بهداشت دانشگاه كشاورزي و منابع طبيعي رامين اهواز

به مناسبت روز جهانی رژیم درمانگر و روز ملی بهداشت محیط٬ با همکاری واحد تغذیه و دفتر بهداشت دانشگاه٬ نمایشگاهی با عنوان تغذیه سالم و بهداشت در محل فرهنگسرای فردوسی به مدت سه روز٬ ۱۴ اسفند ماه لغایت ۱۶ اسفند ماه ۹۶ با حضور تعدادی غرفه ارائه دهنده محصولات غذایی ارگانیک٬ لبنی٬ بهداشتی و ... برگزار نمود.

برگزاری مراسم گرامیداشت روز درختکاری در دانشگاه علامه طباطبایی

بمناسبت 15 اسفند روز درختکاری مراسمی با حضور ریاست محترم دانشگاه ، معاون محترم دانشجویی ، مدیران ، اساتید ، کارکنان و دانشجویان برگزار شد. در این مراسم حدود 200 اصله نهال میوه های گیلاس ، سیب، گوجه سبز ،آلبالو و... در محوطه دانشگاه علامه طباطبایی غرس شد.

اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در دانشگاه شهیدبهشتی

طرح غربالگری سرطان سینه در روز های سه شنبه 96/10/12 لغایت  شنبه 96/10/30  با همکاری کارشناس مامایی از شبکه بهداشت شمیرانات در اداره بهداشت و درمان دانشگاه شهید بهشتی انجام شد؛ در مجموع 124 نفر در این طرح شرکت نمودند که در خصوص 7 مورد مشکوک درخواست انجام آزمایشات تکمیلی شد.

برگزاری کمپین بهداشت، ایمنی و محیط زیست در دانشگاه شهیدبهشتی

اجرای کمپین HSE

مرکز بهداشت دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 96/12/07 به مدت یک هفته اقدام به برگزاری ایستگاه بهداشت، ایمنی و محیط زیست با هدف ارتقاء سطح سلامت جسم دانشجویان و همچنین حساس سازی این زمینه در سطح دانشگاه نمود. در این ایستگاه خدمات سلامت جسم به دانشجویان ارائه گردید، این خدمات شامل:

برگزاری کارگاه آموزشی آمادگی پیش از وقوع زلزله توسط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه شیراز

 به منظور افزایش هرچه بیشتر آمادگی در برابر سوانح طبیعی و حوادث به ویژه زلزله ، واحد بهداشت و سلامت معاونت دانشجویی دانشگاه شیراز با همکاری مرکز بهداشت استان در تاریخ 96/12/06و 96/12/07  اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی آمادگی پیش از وقوع زلزله ویژه سرپرستان خوابگاه ها و پرسنل بخش حفاظت فیزیکی نمود

اجرای طرح جمع آوری زباله در دانشگاه بجنورد

اجرای کمپین HSE

 باتوجه به برگزاری کمپین HSE در هفته اول اسفند ماه مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد در مورخه 96/12/12 طرح جمع آوری زباله محیط دانشگاه را برگزار نمود. در این طرح که با همکاری اعضای انجمن دانشجویی سفیران سلامت برگزار گردید؛ تمامی زباله سطح دانشگاه جمع آوری گردید.

برگزاری آزمون علمی انجمن دانشجویی سفیران سلامت در دانشگاه بجنورد

مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد در مورخه 96/12/07 آزمون علمی انجمن سفیران سلامت دانشجویی را برگزار نمود. در این آزمون که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید80 نفر از دانشجویان شرکت نمودند؛ سوالات آزمون مذکور از کتاب راهنمای خود مراقبتی جوانان طراحی گردید که به نفراتی که شصت درصد نمره را کسب نمایند گواهی نامه اعطاء می گردد.

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی دردانشگاه علامه طباطبایی بمناسبت هفته سلامت مردان

به مناسبت نامگذاری هفته اول اسفند ماه بعنوان هفته ملی سلامت مردان کارگاه  آموزشی پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی با شعار ورزش کلید طلایی سلامت مردان توسط مرکز بهداشت و درمان در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

برگزاری کارگاه آموزشی خودمراقبتی جوانان در دانشگاه کشاورزی ومنابع طبیعی رامین خوزستان

کارگاه آموزشی خودمراقبتی جوانان با هدف آموزش سفیران سلامت دانشجو با حضور تعدادی از  دانشجویان دانشگاه  کشاورزی ومنابع طبیعی رامین خوزستان با همت مرکز بهداشت دانشگاه و همکاری مرکز بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد.

برگزاری کارگاه آموزشی “ایمنی و آتش نشانی” ویژه کارکنان در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

مرکز بهداشت  دانشگاه  کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان به منظور ارتقاء آگاهی و سطح ایمنی جامعه دانشگاهی  کارگاه آموزشی با عنوان ایمنی و آتش نشانی ویژه سرپرستان و خدمات خوابگاه ها٬ کارکنان حراست و کارکنان آشپزخانه در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۹۶ برگزار کرد .در این دوره به صورت تئوری در خصوص ایمنی، حریق و اطفاء حریق، کار با انواع خاموش کننده ها (پودر و گاز، COو)BCF) و عملکرد ویژه هرکدام در موقعیت های مختلف، نحوه و زمان مناسب شارژ هرکدام، لزوم نصب و بکارگیری آن ها در منزل، خودرو، محل کار و ...توضیحات جامع و کامل ارائه داده شد.

اجرای پایش سلامت و خطر سنجی بیماری سرطان توسط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه سمنان

به مناسبت هفته ملی پویش سرطان مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه سمنان با همکاری مرکز بهداشت شهرستان به منظور خطر سنجی بیماریها(برای گروه سنی 60-30 سال) ، طرح پایش سلامت را از تاریخ 96/11/07 الی 96/11/11  به مدت یک هفته در دانشکده ها ، معاونتها و ستاد مرکزی اجرا نمود.

 این طرح شامل اندازه گیری قند ،فشار خون، قد و وزن و تعیین BMI و میزان آب ، چربی، ماهیچه بدن ، اندازه گیری چند نوع ویتامین ( B1، B2، B6، C، E )، تست فیت برای افراد 45 سال به بالا ،آموزش در خصوص معاینات پستان و توزیع کتاب خطر سنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان بود. از جمله سایر خدمات انجام گرفته در این پایش شامل موارد زیر می باشد :

برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه با شپش در خوابگاه دانشجویی دختران دانشگاه جهرم

کارگاه آموزشی مبارزه با شپش در خوابگاه دختران توسط مرکز بهداشت، درمان دانشگاه جهرم برگزار شد .در این کارگاه دانشجویان با راه های پیشگیری و مبارزه با شپش آشنا شدند و در اخر بروشور های آماده شده توسط مرکز بهداشت بین دانشجویان توزیع گردید.

برگزاری گارگاه بهداشت مواد غذایی در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

مرکز بهداشت و درمان  دانشگاه  کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان به منظور ارتقاء آگاهی و سطح سلامت جامعه دانشگاهی  کارگاه آموزشی بهداشت مواد غذایی( فساد و تقلبات) را با همکاری واحد تغذیه در روز چهارشنبه مورخه ۱۸  بهمن ماه ۱۳۹۶ در محل تالار حافظ  دانشگاه با حضور پرسنل برگزار کرد.

RSS